Wideokonferencja w firmie

Wszechobecny rozwój technologii zmienił nasze życie w wielu obszarach. Zauważają to zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Dzięki dostępowi do Internetu oraz innowacyjnym narzędziom, w firmach, spotkania biznesowe prowadzone osobiście, często zamieniane są na wideokonferencje. Jest to wygodny i bardziej ekonomiczny rodzaj komunikacji.

Wideokonferencja – najczęściej łączymy  ją przede wszystkim z największymi firmami i korporacjami. Jednak, czasy,, kiedy tylko największe firmy mogły pozwolić sobie na tego typu udogodnienia już dawno minęły. Dziś każda firma, bez względu na wielkość, może zainstalować u siebie urządzenia do wideokonferencji, które w niezwykły sposób ułatwiają codzienną pracę.

Zalety wideokonferencji

Decydując się na systemy wideokonferencji firma zyskuje bardzo wiele. Przede wszystkim w znaczący sposób redukuje się odległość między uczestnikami rozmowy. Masz wspólników, kontrahentów, pracowników w oddziałach w zagranicznych firmach? Nie musisz zapraszać ich osobiście, nie musisz też marnować swojego czasu na podróż – wystarczy wideokonferencja – bez względu na odległość! To ogromne ułatwieniem. Przez telefon nie da się wyjaśnić wszystkiego – nie widać emocji, reakcji, nie można przedstawić danych, czy wykresów. Przy pomocy urządzeń do wideokonferencji wszystko to jest w zasięgu ręki.

Kiedy przydaje się profesjonalny zestaw do wideokonferencji?

W wielu przypadkach korzysta się w firmach z wideokonferencji. Poniżej kilka przykładów.

  • Firma posiada oddziały rozsiane po mieście, kraju, a nawet całym świecie. Czy jest możliwe, aby kierownicy tych działów mogli na bieżąco się spotykać i omawiać bieżące sprawy? Oczywiście, że nie. Dlatego wideokonferencja bardzo się przydaje.
  • Prowadzenie rekrutacji do firmy – dziś wiele firm nie ogranicza się do poszukiwania swoich pracowników wyłącznie w najbliższym otoczeniu. Pracownik może przejść przez rekrutację będąc nawet na drugim końcu świata, a to wszystko dzięki dostępności do Internetu i nowoczesnych urządzeń wideokonferencyjnych.
  • Idea pracy zdalnej – coraz więcej firm decyduje się na przyjmowanie pracowników i ich pracę zdalną, a więc z innego miejsca niż firma. Jednak, raz na jakiś czas pracownicy muszą się ze sobą „spotkać” i omówić bieżące kwestie – wideokonferencje są wtedy niezastąpione.
  • Nieoczekiwane zdarzenia i konieczność pracy zdalnej – epidemie i pandemie, które do tej pory nie były spotykane na szeroką skale, dziś utrudniają nasze życie. Dlatego, wideokonferencja może być idealnym rozwiązaniem do minimalizowania zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się chorób.
  • Wyjazd za granice – kiedy właściciel firmy czy szef oddziału wyjeżdża za granice, na konferencję, czy też w celach prywatnych, ale chce mieć pod kontrolą to co dzieje się w firmie, może korzystać z wideokonferencji. Dzięki temu będzie mógł trzymać rękę na pulsie i kontrolować sytuację w swojej firmie.
  • Prowadzenie szkoleń – wiele firm podejmuje się prowadzenia różnych szkoleń. Jednakże, bez nowoczesnej technologii wcale nie byłoby to takie proste. Dlaczego? Ponieważ zorganizowanie szkolenia dużo by kosztowało i wiele firm nie podjęłoby się tego zadania. Wynajęcie sali, zorganizowanie dojazdów, cateringów, etc. Dzięki wideokonferencji wszystkie te koszty są zupełnie wyeliminowane. Uczestnicy szkolenia nie muszą odbywać podróży, a organizator musi poświęcić tylko swój czas, a nie fundusze.

Możliwości wideokonferencji wykorzystują nie tylko firmy, ale również szkoły i uczelnie wyższe. Przeprowadzanie kursów oraz wykładów przy pomocy Internetu jest coraz powszechniejsze. Z kolei możliwość wideokonferencji pozwala na dołączanie się dużej grupy widzów i odbiorców. Można się spodziewać, że ten sposób komunikacji zdominuje niebawem wszystkie inne dostępne możliwości – jest szybki, tani i przede wszystkim bezpieczny. Jeżeli chcesz zainstalować takie systemy w swojej firmie czy instytucji, koniecznie sprawdź oferty najlepszych producentów na rynku. Z pewnością się zdziwisz – ten sprzęt nie jest już tak kosztowny jak dawniej!