Piła taśmowa do metalu

Piła taśmowa do metalu – jak ją obsługiwać? 

Pozioma piła taśmowa jest obsługiwana hydraulicznie za pomocą elementów sterujących na skrzynce sterującej, która znajduje się z przodu maszyny. Zespół silnika i pompy dostarcza płyn hydrauliczny ze zbiornika w podstawie do cylindra, który podnosi i opuszcza ramię nośne, a także kontroluje ciśnienie zasilania i napięcie taśmy. Czasami na maszynie znajdują się wykresy prędkości i posuwu, ale jeśli ich nie ma, należy zapoznać się z instrukcją obsługi, aby uzyskać informacje na temat odpowiednich ustawień piły. Bardziej wyrafinowane wersje tego typu pił są częściowo lub całkowicie zautomatyzowane (poprzez PLC lub CNC) do wielkoseryjnego cięcia półwyrobów.

Czego szukać podczas zakupów?

Takie maszyny awexim.pl zapewniają strumień chłodziwa recyrkulowany z miski olejowej w taki sam sposób, jak robi to centrum obróbcze CNC. Chłodziwo chłodzi taśmę tnącą, a także wypłukuje wióry z cięcia, zanim zdążą zatkać taśmę. Dwie prowadnice taśmy wykorzystują rolki do skręcania taśmy, tak aby zęby znalazły się we właściwej pozycji cięcia. Prowadnice są regulowane i należy je wyregulować tak, aby znajdowały się nieco dalej od siebie niż szerokość ciętego materiału. Zapewni to maksymalne wsparcie piły taśmowej i pomoże zapewnić proste cięcie.

Zanim przejdziesz od razu do zakupu, najlepiej pomyśl o swoich potrzebach i wymaganiach. Jeśli możesz sporządzić listę, z pewnością zawęzi to wybór dostępnych pił taśmowych. Jakich kluczowych funkcji należy szukać? W zależności od rozmiaru maszyny i zadań, które musisz wykonać, możesz szukać tylko jednej lub dwóch z tych funkcji, ale tutaj znajduje się lista kluczowych, których naszym zdaniem potrzebujesz, aby szukać rozmiaru.

Dostępność opcji urządzeń

Piły taśmowe są dostępne w rozmiarach od 7” do 80”, a numery modeli odnoszą się do ich maksymalnej wydajności w milimetrach podczas cięcia pod kątem 90°. Np. OSA 300 będzie pasować do prętów okrągłych o średnicy 300 mm. Piły o większej pojemności zazwyczaj mają większe silniki zapewniające większy moment obrotowy i pozwalające operatorowi na szybsze cięcie, a nie tylko większe, oraz na zwiększenie prędkości, z jaką ostrze może przebić się przez materiał. 

Ale wraz ze wzrostem rozmiaru rosną też ceny. Jak duży jest wystarczająco duży? To wszystko zależy. Jaki rozmiar i rodzaj materiału tniesz na co dzień? Zazwyczaj zalecamy uzyskanie prześwitu o 1-2 cale większego niż w przypadku najczęściej ciętego materiału. Pozwala to na wciśnięcie tych jednorazowych cięć, ale chroni przed zakupem większej liczby maszyn, niż potrzebujesz.