Piła taśmowa do metalu

Obrotowa piła taśmowa do metalu

jak sama nazwa wskazuje, obracaj się na łożysku po jednej stronie głowy, podobnie jak nożyczki. W maszynie z obrotową głowicą nożycową ostrze wchodzi w materiał pod kątem i śledzi obwód ciętego materiału, co skutkuje dłuższym cyklem cięcia. Nacisk w dół na obracającą się głowicę będzie największy bliżej punktu obrotu i będzie się zmniejszał w miarę oddalania się. W przypadku kształtowników strukturalnych, takich jak belki dwuteowe lub kwadratowe rury, piła obrotowa zapewni lepsze cięcie, ponieważ ostrze wędruje mniej, gdy wchodzi w te materiały pod ostrzejszym kątem zapewnianym przez głowicę nożycową. 

Piły taśmowe dwukolumnowe

mieć parę dużych kolumn, po jednej z każdej strony pracy, dla bardzo wysokiej sztywności i precyzji. Maszyny dwukolumnowe podnoszą i opuszczają głowicę na precyzyjnie szlifowanych prowadnicach liniowych. W piłach taśmowych dwukolumnowych ostrze wchodzi w materiał pod kątem, zwykle mniejszym niż w przypadku maszyn nożycowych, ale tnie wzdłuż średnicy materiału. Piły dwukolumnowe są znacznie sztywniejsze niż ich obrotowe odpowiedniki, ponieważ podwójne kolumny utrzymują oba końce głowicy, co skutkuje prawie stałym naciskiem w dół i prędkością posuwu na całej szerokości cięcia.

Ta sztywność zmniejsza również wibracje, co skutkuje lepszą jakością cięcia i dłuższą żywotnością ostrza. Piły dwukolumnowe pokonują również najkrótszą drogę przez materiał, skracając czas potrzebny na cięcie i zwiększając liczbę produkcji. Podczas gdy maszyny dwukolumnowe wykonują lepsze cięcie szybciej, mają również zwykle cięższe metki. Zwiększony koszt można jednak szybko zrekompensować poprzez zwiększenie produkcji. Ta większa inwestycja zwykle ma sens w przypadku bardziej wymagających linii produkcyjnych pracujących z większymi materiałami. 

Obsługiwane ręcznie piły taśmowe

Piły grawitacyjne spadają pod własnym ciężarem. Większość takich pił ma sposób umożliwiający regulację siły cięcia, taki jak ruchomy ciężarek przeciwwagi, sprężyna śrubowa z regulacją gwintu lub amortyzator hydrauliczny lub pneumatyczny (zawór regulacji prędkości). Ten ostatni nie zmusza brzeszczotu do dołu, ale po prostu ogranicza prędkość, z jaką piła może spaść, zapobiegając nadmiernemu posuwowi na cienkich lub miękkich częściach. Jest to analogiczne do okuć samozamykacza, którego działanie tłumiące zapobiega trzaskaniu drzwi. Konstrukcje z posuwem grawitacyjnym są powszechne w małych piłach. Ręczne piły taśmowe wymagają od operatora podnoszenia głowicy po każdym cięciu.