Bigle do kolczyków – rodzaje

Bigle do kolczyków to rodzaj zapięcia, jakie stosuje się w biżuterii tego typu. Wyróżnia się różne ich rodzaje, w zależności od ich budowy i zastosowania. Mają wpływ nie tylko na wygląd kolczyków, ale także na wygodę ich noszenia. Jakie są najpopularniejsze rodzaje bigli?

Bigle do kolczyków – rola

Bigle do kolczyków pełnią w biżuterii podwójną funkcję – są widocznym elementem, stanowią więc część ozdoby, a przy tym pozwalają na przełożenie kolczyka przez dziurkę w uchu, umożliwiając jego noszenie. Bigle mogą mieć różne kształty i sposoby zapięcia, które często są dobierane do rodzajów kolczyków i ich ogólnego designu. Znajdziemy zarówno delikatne, minimalistyczne modele, jak i misternie wykonane zapięcia, które mają duży wpływ na ogólny wygląd biżuterii. Od ich rodzaju zależy także wygoda noszenia kolczyków.

Otwarte bigle do kolczyków

Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów bigli do kolczyków są bigle otwarte. Posiadają owalne zagięcie, które umożliwia przełożenie ich przez dziurkę w uchu i wygodne zawieszenie kolczyka. Dzięki temu zakładanie biżuterii z ich pomocą jest bardzo proste, jednak nie zabezpiecza kolczyka przed wypadnięciem z ucha – może się to zdarzyć np. pod wpływem podważenia kolczyka przez szal czy kołnierz kurtki lub podczas intensywnego ruchu. Bigle otwarte są estetyczne i nie przytłaczają wyglądu biżuterii, świetnie sprawdzają się przy długich, wiszących kolczykach.

Bigle rybki

Odmianą bigli otwartych są tzw. bigle rybki. Są zagięte pod kątem i posiadają kształt migdałów lub rybek bez ogonów. Chociaż również są otwarte, mają dłuższe końcówki, przez co mocniej trzymają się w uszach. Dość łatwo się je zakłada i są bardzo efektowne. Dzięki minimalistycznemu, ale ozdobnemu designowi bardzo ładnie się prezentują i często wykorzystuje się je przy kolczykach składających się z pojedynczych kamieni szlachetnych.

Bigle zamknięte proste

Bigle zamknięte to rodzaj bigli do kolczyków, które dzięki pełnemu zamknięciu zabezpieczają biżuterię przed wypadnięciem z ucha. Model prosty jest popularny i stosuje się go w przypadku wielu kolczyków – posiada zaokrąglone zagięcie w kształcie pętelki, które jest mało widoczne i świetnie sprawdza się jako dodatek do każdej ozdoby. Dzięki zapięciu z tyłu chroni przed zgubieniem kolczyków.

Bigle zamknięte z kuleczką

 Jest to rodzaj bigli do kolczyków, w których specjalna kuleczka chroni ozdobną część kolczyka przed przesuwaniem się i zsunięciem z zamknięcia, dzięki czemu mamy pewność, że nie zostanie zgubiona podczas zdejmowania biżuterii. Dzięki zamknięciu kolczyk dobrze trzyma się ucha. Taki model bigli stosuje się najczęściej w kolczykach bogato zdobionych.

Bigle typu lira

Bigle do kolczyków typu lira charakteryzują się zamknięciem właśnie w kształcie tego instrumentu. Dolna część zamknięcia posiada kształt podkowy i to do niej przyczepiona jest ozdobna część kolczyka – często na łańcuszku. Od góry zamknięcie posiada poprzeczkę, która domyka kolczyk i pozwala zamocować go w dziurce ucha. Dzięki temu, że kolczyk przyczepiony jest do kółeczka zamocowanego na środku zamknięcia, nie przesuwa się i zawsze jest równo umiejscowiony. Takie zapięcie chroni przed zgubieniem kolczyków. Często wykorzystuje się je przy kolczykach z jednym, większym kamieniem ozdobnym.

Bigle angielskie

Bigle angielskie również należą do bigli zamkniętych. Budową są dość podobne do bigli typu lira, choć ich kształt jest bardziej ozdobny; nie jest także symetryczny. Na dole zamknięcia znajduje się domknięty haczyk, do którego przyczepiona jest ozdobna część kolczyka – dzięki temu biżuteria zawsze znajduje się na środku i nie przesuwa się. Samo zamknięcie jest bardzo solidne, a przy tym wygodne w użytkowaniu. Świetnie chroni przed zgubieniem ozdoby.

Bigle kajdanki

Bigle kajdanki również są zbliżone do typu lira. Są symetryczne, z dołem o owalnym kształcie i zaokrągloną poprzeczką od góry. Na dole, na środku posiadają kółeczko, do którego przytwierdzona jest ozdobna część kolczyka – takie rozwiązanie sprawia, że znajduje się ona zawsze na środku zamknięcia.