Baseny wkopane

Baseny wkopane – niekonwencjonalne rozwiązania

Osoby z większymi budżetami i większymi podwórkami mogą rozważyć basen do kontenerów transportowych, wykonany z tych samych prostokątnych pudeł z blachy falistej, które widzisz ułożone na statkach towarowych. Kilka firm specjalizuje się w tych basenach — przekształcą stary kontener transportowy w przydomowe spa, wraz ze schodami, pokładami, a nawet przegrodami, aby stworzyć gorące i zimne obszary, i dostarczyć je na podwórko. Dla odważnych – basen wkopany.

Wkopany basen za domem

Wystarczy wykopać dziurę w ogródku i czekać na deszcz, prawda? Nie do końca. Jeśli nie chcesz gigantycznej kałuży błota, musisz wykonać kilka kroków, aby uzyskać czystą wodę do pływania, która nie spływa do gleby. Zgodnie z tym samouczkiem z pionierskiej publikacji „back-to-the-land”, naturalne baseny są popularne w Europie od jakiegoś czasu, ale nie przyjęły się w Ameryce. Aby stworzyć własny, wykop otwór o nachylonych bokach, aby uniknąć zapadnięcia się, a następnie wyłóż gliną bentonitową lub syntetyczną wykładziną i przykryj dno czystym żwirem. Starannie dobrane rośliny mogą działać jak system filtracyjny i powstrzymywać glony. Nadal będziesz potrzebować systemu napowietrzania wody, aby nie stała i nie śmierdziała.

Zanim zaczniesz kopać 

Zanim zaczniesz kopać basen, sprawdź, czy nie ma takich rzeczy, jak podziemne linie zraszaczy, które można albo usunąć z terenu, albo przynajmniej usunąć głowice zraszaczy, ponieważ są to najdroższe części. Możesz zaznaczyć na planie działki miejsce, w którym znajduje się każda usunięta głowa, aby ułatwić jej znalezienie po zakończeniu budowy.

Pola ługujące dla szamba mogły być pokazane w innym miejscu na planie działki w twoim mieście lub miasteczku, ale w rzeczywistości zostały zainstalowane dokładnie tam, gdzie ma się znajdować proponowany basen. Zdarza się to sporadycznie, gdy wykonawca zmienił lokalizację i nigdy nie zmienił jej z miastem. W starszych społecznościach możesz napotkać dawno zapomniane pola ługowania, zbudowane przed doprowadzeniem miejskich wodociągów i kanalizacji na twój obszar.

Rzeczy takie jak drzewa nie powinny znajdować się w pobliżu basenu z kilku powodów. W końcu system korzeniowy może skierować się w stronę basenu i podważyć wykładzinę basenu. Również liście lub igły sosnowe spadające z drzewa do wody mogą przyprawić o ból głowy. Cień drzew sprawi, że woda będzie chłodniejsza, co może podnieść koszty ogrzewania.