Anemia czyli niedobór żelaza w krwi
To choroba, która ma swoje źródło w błędach w utrzymaniu równowagi pomiędzy przyrostem a utratą krwi (w przypadku krwawień) oraz w utracie krwi (w wyniku niedoborów żelaza). Jest to głównie przyczyna niedoborów krwi u kobiet w czasie ciąży oraz u dzieci. Przyczyna anemii to jej źródło, czyli czynnik, który jest odpowiedzialny za jej powstawanie. Jej przyczyny są bardzo różnorodne, a wśród nich możemy wymienić: niedobór żelaza, utrata krwi, krwawienie wewnętrzne, ciąża, nowotwory, choroby krwi, niedokrwistość z niedoboru witaminy B12, niedokrwistość z niedoboru witaminy C, choroby wątroby, choroby nerek, choroby tarczycy, cukrzyca, a także choroby z autoimmunologiczne.
Po czym poznać anemię
Anemia objawy – mogą pojawić się przy niskim lub umiarkowanym poziomie hemoglobiny. Obejmują one: osłabienie i brak energii; senność; zmiany w percepcji; powiększone zmęczenie; zawroty głowy; uczucie zimna i zaburzenia termoregulacji; bladość skóry i krwawienia dziąseł; nudności i wymioty; ból głowy; zmiany nastroju; zawroty głowy; nudności i wymioty. Niektórzy pacjenci mają problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, a także problemy z sercem i wątrobą.
Anemia u dzieci
Anemia u dziecka może wystąpić z różnych powodów. Najczęściej jest to spowodowane długotrwałym krwawieniem, które może być spowodowane przez urazy, operacje, guzy, choroby krwi, które powodują krwawienie, na przykład hemofilia, dysfunkcja śledziony, białaczka, szpiczak mnogi, ból śledziony i inne choroby krwi. Rzadziej przyczyną jest niedobór żelaza w organizmie. U dzieci w wieku szkolnym anemia może być spowodowana przez niewłaściwe lub niepełnowartościowe jedzenie i ograniczenie spożycia żelaza w diecie. Wśród dzieci w wieku przedszkolnym można zauważyć, że częstość występowania anemii wynosi od 20% do 30%. U dzieci w wieku szkolnym występuje anemia u 10-20% dzieci. Anemia u dziecka może być spowodowana przez przewlekłe choroby, takie jak przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, przewlekłe zapalenie płuc i inne przewlekłe choroby. Również anemia u dzieci może być spowodowana przez stosowanie leków chemioterapeutycznych, leków przeciwzakrzepowych i przeciwgrzybiczych, leków moczopędnych i innych leków.
Objawy anemii u dzieci
Objawy anemii u dzieci mogą się różnić w zależności od przyczyny i stopnia anemii. Zwykle objawy anemii u dzieci obejmują: osłabienie; bladość skóry; zmiany w percepcji; zawroty głowy; zmiany nastroju; zaburzenia oddychania; zaburzenia serca; nudności i wymioty. Niektóre dzieci mają również bóle głowy, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej lub ból brzucha. Rozpoznanie anemii u dzieci Rozpoznanie anemii jest dość łatwe. W tym celu można przeprowadzić badanie krwi. Anemia u dzieci można rozpoznać na podstawie stanu krwi i objawów klinicznych. W tym celu można przeprowadzić badanie krwi. W przypadku anemii krwinki czerwone są mniejsze niż normalnie. Jest również możliwe zwiększenie liczby leukocytów i płytek krwi.