Alkoholizm wśród nieletnich

Alkoholizm to choroba, z której wielu nie zdaje sobie sprawy. Alkoholizm definiuje się jako uzależnienie od alkoholu. Może prowadzić do innych chorób, takich jak gruźlica, zapalenie płuc i marskość wątroby. Alkohol jest środkiem depresyjnym i może prowadzić do tak zwanej „psychozy alkoholowej” lub „delirium alkoholowego”. Dzieje się tak, gdy po wypiciu osoba cierpi na ostre objawy, takie jak halucynacje i urojenia. Delirium alkoholowe zostało powiązane z przemocą, przestępczością i wypadkami drogowymi. Alkohol jest również środkiem depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy, który może mieć szkodliwy wpływ na umiejętności związane z wydajnością, takie jak podejmowanie decyzji, pamięć i funkcje poznawcze. Jak picie może wpłynąć na twoje życie

Nadużywanie alkoholu wśród nieletnich

Nadużywanie alkoholu (https://chirurg-24.pl/alkoholizm-wsrod-nieletnich/) jest główną przyczyną śmierci nastolatków w wieku od 15 do 19 lat. W tej grupie wiekowej prawdopodobieństwo upijania się jest cztery razy większe niż u dorosłych. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu powikłań, w tym uszkodzenia wątroby, problemów ze zdrowiem psychicznym i uszkodzenia mózgu. Sposobów na powstrzymanie nastolatków przed piciem jest wiele. Na przykład rodzice mogą rozmawiać ze swoimi dziećmi o tym, czym jest alkohol i skąd się bierze, ustalać rodzinne zasady i przepisy dotyczące spożywania alkoholu oraz być pozytywnym wzorem do naśladowania w sprawie picia.

Czynniki ryzyka nadużywania alkoholu

Głównymi czynnikami ryzyka nadużywania alkoholu są:

  1. Środowisko z niskim lub zerowym zaangażowaniem rodziców.
  2. Historia problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk lub depresja.
  3. Narażenie na przemoc, zaniedbanie lub inne traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie i okresie dojrzewania.
  4. Historia rodzinna nadużywania i uzależnienia od alkoholu.
  5. Znęcanie się nad dzieckiem w okresie dzieciństwa i młodości.

Jak alkohol negatywnie wpływa na nastolatków

Ostatnie badania wykazały, że picie alkoholu w wieku nastoletnim może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu. Ten okres ma kluczowe znaczenie dla wzrostu mózgu, a alkohol może zakłócić ten proces. Alkohol uszkadza komórki w hipokampie, który reguluje pamięć i orientację przestrzenną. Ponadto spowalnia rozwój synaps i połączeń nerwowych, które są ważne dla uczenia się. Narażenie na alkohol w okresie dojrzewania może również mieć negatywny wpływ na pamięć, nastrój, zdolność uczenia się i podejmowanie decyzji u nastolatka. Z tego powodu ważne jest, aby rodzice monitorowali spożycie alkoholu przez swoje nastoletnie dzieci. Powinni zdać sobie sprawę, że nastolatki mogą i będą eksperymentować z alkoholem, jeśli tylko nadarzy im się taka okazja.