Abonament na samochód – czy opłaca się postawić na tę opcję?
Z uwagi na ogromną ilość ofert sprzedaży samochodów do jakiej mamy dostęp, bardzo ciężko jest nam się zdecydować, z której opcji skorzystać. W naszym kraju zdecydowanie dominuje rynek pojazdów używanych, a jedynie niektórzy decydują się na kupno nowych aut prosto z salonu. To bardzo duży wydatek, a wielu z nas marzy o tym, aby posiadać zupełnie nowych samochód, którego będziemy pierwszymi właścicielami. Czy da się jakoś obejść tak wygórowane koszty? Czy istnieje jakakolwiek alternatywa?
Należy zacząć od tego, że jedną z ciekawszych opcji jest na pewno abonament na samochód. To szansa na to, aby niskim kosztem móc użytkować zupełnie nowy samochód. To my decydujemy, jaki będzie to model oraz segment. Wybierzemy zatem taki, który spełni nasze oczekiwania oraz potrzeby. Zanim jednak wybierzemy tę opcję finansowania, warto poznać jego najważniejsze zasady.
Co warto wiedzieć o abonamencie na samochód
Najważniejszym faktem jest tutaj to, że formalnie nie widniejemy jako właściciel pojazdu, a jako jego użytkownik. Oznacza to, że większość obowiązków, jakie dotyczy zwykle właściciela spoczywa na firmie finansującej. Ta odpowiada za zapewnienie ubezpieczenia, regularne przeglądy techniczne, serwisowanie, sezonową wymianę ogumienia, płynów oraz części eksploatacyjnych, a także zapewnienie nam pojazdu zastępczego na wypadek poważniejszej awarii. Koszty związane z tymi działaniami są już zawarte w naszej comiesięcznej opłacie abonamentowej, a zatem nie musimy się o nic martwić. Warto jednak wspomnieć o tzw. kilometrówce. Jest to limit kilometrów wynoszący najczęściej 10 tysięcy kilometrów, którego nie możemy przekroczyć w skali roku. W wypadku, gdy podróżujemy więcej, limit ten możemy powiększyć, a wówczas zdołamy uniknąć dodatkowych kosztów z tytuły przekroczenia nałożonych na nas ograniczeń. Co więcej, po upływie umowy, możemy zdecydować się na wykupienie samochodu, lub też na wymianę go na nowy. Wybór należy wyłącznie do nas.