Kołatka do drzwi – jaką wybrać?

Dawne rozwiązania stosowane wiele lat temu jako dzwonek dzisiaj po raz kolejny wracają, za sprawą zmieniającego się stylu. Oczywiście mowa tutaj o kołatce, która bardzo często kojarzy nam się z prawdziwym reliktem przeszłości. Tego typu drzwi z kołatką nie należą już przecież do często spotykanych. W obecnych czasach zdarza się jeszcze takie rozwiązanie zobaczyć, ale głównie w bardzo starych kamienicach niemieckich i to takich, które nie były z reguły remontowane. We współczesnych czasach mamy przecież video fony, domofony czy też różnego rodzaju dzwonki, przez co nie widzimy sensu, aby cofać się do przeszłości. Jeśli mieszkamy w starej zabytkowej kamienicy czy też dużym domu, a chcemy, żeby nabrał on jeszcze bardziej dawnego stylu, to idealna okazja, aby połączyć stare rozwiązania z tymi nowymi.

Czy kołatka może być zaletą

Warto zauważyć, że sama kołatka montowana bezpośrednio do drzwi, jest dzisiaj bardzo oryginalną ozdobą i taki dodatkowe akcesorium, może mieć przecież swoje funkcje praktyczne, o czym nie wolno nam zapominać. Istnieją jeszcze miejsca, gdzie jesteśmy w stanie kupić tego typu rozwiązania do drzwi. Jeśli więc chcemy ukazać nasze wnętrza w nieco bardziej rustykalnej aranżacji, to taka kołatka wydaje nam się być niezbędna. Warto też spojrzeć na to pozytywnie, ponieważ, delikatne stukanie do drzwi będzie słyszalne dla nas, ale jednocześnie nie zbudzimy całego domu, jak w przypadku dzwonków czy też domofonów, gdzie jednak charakterystyczny dźwięk, jest słyszalny we wszystkich pomieszczeniach. Z pewnością taki nietypowy wystrój naszego domu zasługuje tylko i wyłącznie na pochwałę. Drzwi nawet w standardowym wydaniu, naprawdę sporo zyskują dzięki takiemu ciekawemu dodatkowi. Za takim rozwiązaniem przede wszystkim przemawia nietypowy i ciekawy design, który charakteryzuje się pewnym stolarskim rzemiosłem. Większość tego typu produktów jest kuta ręcznie, co dodaje szczególnej wyjątkowości. Jeśli wolimy gotowe kołatki, to wystarczy zakupić taką, która jest odlewana z żeliwa. Warto dodać, że taki materiał może przybierać praktycznie dowolny kształt, dlatego nasza kołatka do drzwi może zaskakiwać niebanalnym wyglądem. Kwestie estetyczne są przecież na pierwszym miejscu, ładnie wyglądająca dekoracja dodaje wartości dla takiego miejsca. Warto więc postawić na ciekawą kołatkę w połączeniu z dużymi masywnymi drzwiami drewnianymi. Tak właśnie dzisiaj wygląda odpowiednie przygotowanie do podkreślenia stylu naszego domu. Drewniane drzwi sprawdzą się zawsze i to niezależnie gdzie je zastosujemy. Możemy także śmiało postawić na drewnianą kołatkę, dzięki czemu będzie ona jeszcze lepiej dopasowana do całości. W praktyce to kołatka powinna być odpowiednio wyważona. Jeśli będzie zbyt delikatna i cienka bardzo szybko się zniszczy, zwłaszcza jeśli będzie cały czas używana. Ciężki masywny model kołatki z kolei będzie poważnym zagrożeniem dla wytrzymałości drzwi, zwłaszcza jeśli uderzy się nią zbyt mocno.

Wybór kołatki jest ważny

Musimy więc dobrać coś takiego, co najbardziej będzie współpracować z naszymi drzwiami. Dopasowanie to podstawa, tylko w ten sposób zakupimy produkt, który spełni nasze oczekiwania. Nie sztuką jest kupić pierwszą lepszą kołatkę i pomyśleć, że dokonało się właściwego wyboru. Brak dopasowania bardzo często dyskwalifikuje nasz wybór, zwłaszcza jeśli kołatka nie wygląda zbyt dobrze i nie spełnia swoich funkcji praktycznych. Jeśli więc mamy w sobie nieco klasycznego ducha i chcemy, aby nasz dom wyglądał bardziej w stylu retro, to kołatka będzie dla nas idealnym podkreśleniem naszego stylu. Jeśli zamierzamy naprawdę postawić na klasyk, to równie dobrze powinniśmy dopasować inne elementy drzwi w taki sposób, aby żaden z nich się nie wyróżniał. Jeśli stawiamy na dawne rozwiązania, to drzwi również muszą to podkreślać. W innym przypadku nie uda nam się wywrzeć dobrego wrażenia, a nasze wnętrza nie będą przykuwały wzroku gości. Element dopasowania to podstawowe zadanie, tylko tak osiągniemy zamierzony cel. Kołatki mogą więc stać się dla nas nie tylko ciekawostką, ale i codziennym wyposażeniem naszych drzwi.